מגדלי דרום - ד"ש שבועי

ש"ד                                                                            


 


קורונה, שלום... – בתחילת השבוע העברתי מייל לכל מנהלי הגד"שים בזו הלשון: "..נגיף הקורונה ממשיך להתפשט בארץ (ובחו"ל) ואנחנו בפתחה של עונת זריעות האינטנסיבית. מספר המבודדים בישראל נע (עפ"י הערכות) בין 70-90 אלף,  ו 21 חולים מאובחנים. דעות המומחים חלוקות לגבי חומרת המגיפה, אך להתעלם זו לא תכנית עבודה. אנחנו, בלי פאניקה, אבל מתוך אחריות נשמעים להנחיות משרד הבריאות ונערכים לאפשרות של התפרצות חסרת שליטה של המגיפה והשבתת עובדים בגד"שים. מתוך אחריות הדדית וסולידריות בין הגד"שים, נעזור האחד לשני להשלים את עבודות הזריעה ככל שידרשו, או כל עבודה אחרת....". אנו קשובים אחד לשני!!


קורונה.. - נכון לעכשיו, מאותרים 100 חולים מאובחנים ולמעלה מ 100 אלף בבידוד ביתי. הדעה הרווחת ששיא המגיפה עוד לפנינו ואיסורי ההתכנסויות יתרחבו (תחבורה ציבורית, אוניברסיטאות, בתי-ספר) המציאות המדרדרת מציבה בפנינו אתגרים גדולים, בכל תחומי החיים.


קור... המשבר מציב את החקלאות המקומית בפני איומים אפשריים מוחשיים: עצירת יצוא (אגוזי אדמה, תפו"א, אבוקדו ועוד), מחסור בפועלים ומפעילים ועוד היד נטועה. יחד עם זאת, המשבר עשוי גם לשמש מנוף רב-עוצמה בהפיכת החקלאות המקומית לנכס לאומי אמיתי – לא בדיבורים. במעשים, שיתורגמו להקצאת משאבים לאומיים (קרקע חקלאית, מים, הגבלת יבוא חקלאי וכו'). היום שאחרי... בוא יבוא.


טבע-ביז – השתתפתי חלקית, ביחד עם מועצת הכותנה, בסדנת מובילי פרויקטים בתחום המגוון הביולוגי, שמוביל ארגון טבע-בִּיז. מועצת הכותנה, בדחיפתו הנמרצת של אוּרי גלעד, התקבלה לפרויקט שימור מגוון המינים. צוות חוקרים, בשיתוף המועצה והמגדלים, יציע פיילוט, בכותנה ובגד"ש, בו תשמר פרנסת החקלאים לצד שגשוג הטבע. הסדנה עסקה בכלים הניהוליים להטמעת שינויים בארגון המבקש להיות שותף בשמירת הטבע.


צוות הדרכה – בדוחות המדריכים מהשטח, בולט שביעות הרצון מגשמי הברכה לגידולי החורף: צפי ליבולי חיטה טובים ומחירי קש גבוהים, לצד מחלות עלים המחייבות טיפול. עוד הודגש נושא רביצת החיטה, תופעה שעלולה להתעצם עם התגברות הסופה בשעות האחרונות. נדונו מצב גידולי הקטניות, החימצה, המללי והכותנה. סיור מגדלים פלחה, מתוכנן לשבוע הבא – יום ג', 17/3. פרוטוקול הפגישה נשלח.


חבל... [התלבטתי רבות האם לכתוב את השורות הבאות, אבל החלטתי שאם ישנם חילוקי דעות מוטב להוציאם לאור השמש]. השבוע שלחתי למגדלים טבלת השוואה של נתוני שני זני כותנה, שערך אריה בוסק לבקשת מספר מגדלים. בהמשך הוספתי את נתוניו של איתן סלע המאששים את הממצאים. בגדול, אין הבדל בין הזנים. נדהמתי לקבל מייל תגובה חריף (מאחד עובדי מ. הכותנה) ובו התבטאויות חריפות כלפינו, כגון "...תפסיקו עם ההתנשאות המגעילה הזו". על כך הגבתי שאינני מקבל התבטאויות כאלו, אני לא שם, לא בסגנון ולא במחשבה. יתרה מכך, הוספתי שאני אחראי על המדריכים שלנו ונותן להם גיבוי מוחלט, כל עוד יפעלו ביושרה מקצועית ולטובת המגדלים. בכל תקופתי בתפקיד, תמיד עבדנו עם מועצת הכותנה בהרמוניה, שיתוף פעולה, תיאום, כיבוד והערכה הדדית. גם אם התגלעו חילוקי דעות, מעולם זה לא גלש לפסים אישיים והדבקת תוויות. חילוקי דעות מקצועיים ואישיים, יהיו ככל שיהיו, אינם מצדיקים התבטאויות שלוחות רסן. חבל.  מגדלי הדרום ומועצת הכותנה ימשיכו ללכת יד ביד, בשיתוף פעולה מלא וכיבוד הדדי, לטובת ענף הכותנה.


שבוע הבא – מדיניות ביטולים ודחיות תמשיך ללוות אותנו ככל שתמשך "נקמת העטלפים"


Imageסיור פלחה – יום ג', 17/3 בנגב - יש לשים לב לעדכונים בתחילת השבוע.


בינתיים כבר בוטלו: מפגש סיכום הסיור לירדן, כנס חוחובה וההמשך.... יבוא.


                                                 


                                      שבת שלום    


 


העתקת קישור


צומת ראם (מסמיה) • ד.נ. שקמים • 79813 • טל. 08-8611888 • פקס. 08-8611880