מה חדש במשקי הדרום


מה חדש במשקי הדרום - גיליון מס' 65 03/2020קורונה קורונה קורונה

מעל חדשיים עברו מתחילת המשבר שהפתיע את כולנו. אנחנו יכולים כבר לעדכן שבארגון המשכנו לעבוד ולתת למשקים את מלוא השירותים, משרדי הארגון נשארו פתוחים כמעט לאורך כל התקופה ופעילויות הארגון לא נפגעו למעט פגיעות קלות בהכנסות מהשכרות וירידה בתיקים המנוהלים, שבינתיים מתחילה לתקן את עצמה.

 

אסיפה

אחד הדברים שנבע ממשבר זה הוא דחיית האסיפה השנתית. השנה תוכננה אסיפה חגיגית במיוחד, בקיבוץ הראל לאחר שיקומו מהשריפה הקשה.

אנחנו מודים לקיבוץ הראל על הנכונות ומצפים לממש את ההזמנה ולקיים את האסיפה בעוד מספר חדשים.

האסיפה הינה הגורם המאשר את חלוקת הרווחים למשקים ובשל הדחייה והבנתנו שישנם משקים הזקוקים למזומנים להתמודדויות עם השלכות המשבר, החליטה מועצת המנהלים לחלק למשקים, כמקדמות על חשבון הרווחים, כמחצית מכספי החלוקה. מכתבים המפרטים את החלוקה לכל משק יועברו בהקדם לתאי הדואר שלכם בארגון.  

 

אנרגיות מתחדשות

חברת אנרגיות מתחדשות המהווה שותפות שלנו עם 7 ארגונים אזוריים נוספים (לאחרונה הצטרפה גרנות כשותפה נוספת), ממשיכה לצמוח ומממשת את הזכיות הרבות שביצעה ובכלל זה בשלבי ביצוע.

1.     80 MW גגות ומאגרים (ביחד עם דוראל)

2.     כ 40 MW פרויקטים במתח גבוה  - (מכרז מס' 4) – אנו בשלב היתרים ואישורים שונים

3.     10 MW (השלמות ממכרז מס' 2 – כפר בלום)

4.     כ 50 MW הערכות לביצוע פרויקט במתח עליון (מושב יכיני , קיבוץ ארז)


החברה נערכת לביצוע של הפרויקטים הן בהיבט ההנדסי , אישורים , רגולציה וכד' והן בהיבט הפיננסי, שמחייב תזרים מזומנים גבוה על מנת לעמוד בכל יעדי החברה.שדות 
קרן האג – טק "שדות", שמטרתה השקעה בחדשנות בתחומי החקלאות והוקמה במהלך 2019 כשותפות עם גרנות ומשקי עמק יזרעאל, החלה בבניית הפרוטפוליו וכבר השקיעה בשלוש חברות סטרטאפ ישראליות.
עדי ויכסלבאום מחברת הניהול של הקרן
MGI מוסיפה פירוט קצר על כל אחת מהחברות:

חברת Fortephest - עשבים רעים מהווים אחת הבעיות הקשות בעולם החקלאות  חומרי הריסוס יקרים מאוד, כמו כן שימוש יתר גורם לפגיעה בסביבה ויצירת עמידות. בשלושים השנים האחרונות התעשייה מנסה לפתח מנגנוני פעולה חדשים לחומרים אשר יתמודדו ביעילות עם הבעיה אך ללא הצלחה. חברת  Fortephest הנה חברת ביו-טכנולוגיה המפתחת חומר עם מנגנון פעולה חדשני ידידותי לסביבה המבוסס על מנגנון המצוי בטבע.
חברת Bumblebee - בגידולים נבחרים, כגון אבוקדו ופירות יער, האבקה הנה פעולה חשובה ביותר המשפיעה באופן ישיר על איכות היבול. חברת Bumblebee מפתחת מערכת לניהול האבקה ואופטימיזציה, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות של בינה מלאכותית, ראייה ממוחשבת והאבקה רובוטית. החברה מבצעת פיילוטים במספר אתרים בארץ על מנת לשפר את הטכנולוגיה ולהנגיש לחקלאי פתרון האבקה איכותי וזול.
חברת SeedX - האם ניתן להסתכל על זרע ולנבא את תכונותיו הגנטיות? למשל; אחוזי נביטה, עמידות בפני מחלות, מין, ועוד. חברת SeedX נעזרת בבינה מלאכותית ובראייה ממוחשבת על מנת לסייע לחברות זרעים ולחברות מזון לנתח את איכות הזרעים והגרעינים על בסיס צילום בלבד, באופן יעיל, זול וללא פגיעה בזרע או בגרעין. עבור חברות הזרעים והמזון מדובר במהפכה טכנולוגית אשר תסייע ותאיץ פיתוח זנים חדשים ותייעל את שרשרת הערך. בימים אלו כשנושא בטחון המזון מקבל משמעות אקוטית, אנחנו שמחים על ההשקעות בפיתוח חקלאות מתקדמת שתיעל ותשפר את כמות ואיכות התוצרת החקלאית.

חל"ת לחברי קיבוץ ומענקים לעצמאים חברי קיבוץ בתקופת הקורונה

משבר הקורונה הציב את המשקים בפני התמודדות לא צפויה עם מחסום בקבלת דמי חל"ת ומענקים לעצמאים חברי קיבוץ. 

על מנת להסביר את ההיבטים השונים (כלכליים, חשבונאים, פוליטים) של סוגיות אלו קיימנו שיחת זום לבעלי התפקידים במשקים בה הציגו נציגים מהתנועה הקיבוצית ומברית פיקוח את הנושא. הגופים המטפלים בעניין לא הרימו ידיים וחותרים לבניית הבנות בנושא מול הרשויות.

 

פורום "מדברים דרום"

פורום העסקים של משקי הדרום הוקם לפני כחצי שנה ונכנס לפגרת קורונה ארוכה... לפני כשבוע קיימנו (בזום) את המפגש השני של הפורום שעסק באתגרי החקלאות בעשור הקרוב.

במפגש הציג מיקי את פעילות הארגון בתחום החקלאי, עמית בן צור מנכ"ל יסודות הציג את הרציונל להקמת המכון ואת נושאי המחקרים העומדים על הפרק וד"ר לירון אמדור סיפרה על האתגרים בתחום ביטחון המזון ועל הצורך בהסתכלות רחבה ובניית אסטרטגיה לטווח ארוך. כל זאת במטרה לצלוח את האתגרים העומדים בפנינו ובעיקר את הגידול הדמוגרפי הצפוי וההתמודדות עם בעיות בריאותיות הנובעות מתזונה לא מאוזנת.

היה מרתק! המפגש הבא יתקיים ב – 22.6 , על הפרק - משק בחירום.

מוזמנים להירשם לסדרת הרצאות של מכון יסודות - https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScxzmV48YQDBAv5SiQAFBXUszVh_DQaGt-JDgPb__EJBptjeg/viewform

  

ק"ל בדרום – מעגל עמיתים למנהלי קהילה יצא לדרך

המפגש הראשון של פורום מנהלי הקהילה שלנו יצא לדרך, אמנם בזום, אבל בשמחה גדולה ובציפייה להמשך. 

הפעם, בנוסף להיכרות נערך שיתוף בהתמודדויות הכרוכות בתפקיד, הן באופן כללי והן בזמני הקורונה, ענת מרלא חפץ הציגה את נתוני הסקר המקיף לקיבוצים שנערך בתק"צ, התבצע דיון בנושא שימור מוטיבציה וחוסן מנהיגותי ולקינוח שיח בנושא אסטרטגית הוצאת קהילה ממשבר.

המפגש הבא בנושא פיתוח עסקי וחדשנות בקהילה.


מערכת הסחר הדיגיטלית של משקי דן

משקי דן נמצאת בתנופת פיתוח של מערכת דיגיטלית שתתן לקיבוצי הארגון יתרון בשימוש במשאבים המשותפים, בידע ובמידע שלנו כארגון קניות. בשלב ראשון מקימים פורטל ספקים שיאפשר לקבל מידע, לשפר את יכולות הרכש ולהביא ערך מהותי הן לענפים והן להנהלת הקיבוץ. זהו ריכוז וירטואלי (על גבי רשת האינטרנט) שמאפשר שליחה וקבלת מסמכים עסקיים – חשבוניות וכדומה – באופן אלקטרוני.

מה זה יתן?
שליטה ובקרה על תהליכי הרכש; אישור חשבוניות באופן ידידותי, קל ויעיל מול הענפים השונים; בקרה, רישום ממוחשב, מניעת תקלות, חיסכון בעבודה, יכולת לאסוף ולנתח מידע ומרחב של אפשרויות לתכנון מהלכים עתידיים.
 

 


אחד משלנו – חדש! בכל גיליון נשתף מהנעשה במשק אחד משלנו! הפעם - נערן

עם ההבנה שהקורונה מביאה עימה הגבלות על כלל הציבור, הבנו שמתפקידנו לסייע במשימות הלאומיות. אחת המרכזיות שבהן הייתה העברת פעילות לילדי הצוותים הרפואיים בבתי החולים בזמן משבר הקורונה.

בשבוע של ה-15/3 הפסיקו לפעול כלל המסגרות של החינוך הפורמלי ושל הגנים במדינת ישראל כחלק מצעדי המדיניות הראשונים להתגוננות בפני מגפת הקורונה שהגיעה לאזורנו. אווירה של לחץ וחוסר ודאות המאפיינת מצבי חירום התפשטה בחברה. באותו שבוע אנחנו, חברי וחברות קיבוץ נערן יחד עם שותפינו בתנועת המחנות העולים, התייצבנו בבית החולים שיבא להדריך את ילדי העובדים החיוניים של בתי החולים. במשך שלושה ימים הדרכנו, שיחקנו עם ילדים, העברנו פעילות, בנינו קבוצות. באותם ימים המסגרת עוד הייתה בשלבי הקמה: תוך כדי היא קיבלה הכרה בהנחיות ובנהלים של משרד הבריאות, נוסחה עבורה תפישה פדגוגית על בסיס טיוטה אותה אנו ערכנו, פיקוד העורף קיים דיונים מקדימים והערכות למען כניסה שלו לפרויקט.

בנוסף, הקמנו מערך ארגוני שמטרתו הייתה לסייע לתנועות בוגרים נוספות לחזק ולהקים מסגרות דומות ב-26 בתי חולים ברחבי הארץ. כך, בשבוע השני של המשבר, אופן הפעולה עם ילדי הצוותים הרפואיים בבתי החולים ובקופות החולים, התפרס על כל הארץ. כוח מגן שמטרתו לחזק את מערכת הבריאות ולאפשר לה לתפקד בשעת מבחן.

המעשה הזה מבליט כמה מאפיינים חשובים שלנו כחברים וחברות בתנועת בוגרים חלוצית, שקיבוץ נערן הוא חלק ממנה. היכולת לזהות צורך לאומי דחוף, להתגייס למשימה גם במצב של חוסר ודאות, לרתום את המוסדות כדי לייצר רשת ניהולית ובטיחותית, לעבוד יחד עם שותפים ותיקים וחדשים. אבל גם – לקום בבוקר יום אחר יום ולהתמיד גם כשזה קשה, לראות את הילד, את רצונותיו וצרכיו, לעבוד בצוות.

המדריכות והמדריכים זהרו במסירותם ובנכונות שלהם לעשות מעשה משמעותי בתקופה מבלבלת עבור כולנו. מדהים היה לראות את הקשר מדריך-חניך שמצליח להיווצר, גם במסגרות הארעיות ביותר. ראינו איך זה נתן לאותם ילדים, להוריהם, ולנו הרבה תקווה.

הרכזים והרכזות בנו והתאימו מערכי הדרכה, טיפחו קשרים עם עובדי בתי החולים, גייסו צוותי הדרכה, ייצרו קשר עם הורים, גם כשלא היה ברור אם המסגרת תמשיך עוד שבוע, עוד חודש או עוד חודשיים. חברים מהתנועה הובילו פעולה נחושה, ודחפו רבים, גם ממשרד הבריאות, משרד החינוך ופיקוד העורף... דחיפה מתוך אמונה שזה הדבר הנכון, ששם צריכים אותנו ויש לנו מה לתרום.

בסך הכל פעלנו עם ילדי הצוותים הרפואיים במשך שמונה שבועות.

עבורנו זאת הייתה הזדמנות מבורכת לפעולה בעלת משמעות בתקופה הזאת. הזדמנות להכיר את עצמנו מחדש, ולהעריך את מעשינו ופעולתנו בשגרה שקיבלה תוקף מההתגייסות בעת המשבר הלאומי.

מיכל פרידלר – מזכירת קיבוץ נערן

 

חג שבועות

"בחג השבועות תעשה לך ביכורי קציר חיטים"
שבועות – איך אומרים? "החיטה צומחת שוב..." והינה כבר הגיע זמן קציר והשדות מתחילים להיות זרועים בבלות.

חג שבועות הוא חגיגת החקלאות, שפע וגיוון התוצרת, פרחים, ירקות, פירות, גבינות והכל באריזה חגיגית של שמלות לבנות. השנה, החגיגות המסורתיות בקיבוצים ייערכו בדרכים שונות, תוך צמצום התקהלויות אך אין לי ספק שזו הפסקה קצרה והמסורת תחזור במהרה.

חג שבועות שמח!                                     
                                                                          מיקי לזר -  יו"ר הארגון


 


העתקת קישור


צומת ראם (מסמיה) • ד.נ. שקמים • 79813 • טל. 08-8611888 • פקס. 08-8611880