מגדלי דרום - ד"ש שבועי

ד"ש                                        www.mhadarom.co.il                                                                   14.6.2018                                                      


 


נלחמים בטרור החקלאי – נאבקים בקיצוץ המים


כנס חירום של חקלאי ישראל והזדהות עם חקלאי העוטף, יתקיים ביום ג' הקרוב, 19/6 במכללת ספיר. על הפרק: הטרור החקלאי וקיצוץ המים. נוסף על הטרור והפשיעה החקלאית: גניבות, הצתות והשחתה מתוסף קיצוץ רוחבי של 60 מיליון קוב מים שפירים. מוזמנים לבוא, לשמוע ולהזדהות.


סיור וכנס מגדלים


סיור וכנס המגדלים השבוע הוביל אותנו לחלקות הניסוי בצבר קמה: אבטיח, חומוס וכן תירס וכותנה. בכנס ניתן תיאור מצב לגבי הכותנה (הקדמה פנולוגית), הגנת הצומח והנחיות להמשך. סיים בנימה שיווקית אופטימית, מנחם יוגב. תודות לצוות ההדרכה, מ. הכותנה  ויגב קילמן מצבר-קמה. (מצגות נשלחו למגדלים)


 


 


 


 


 


 


 


לעובדה ולשומרה


יום עיון ארצי בנושא עיבוד משמר קרקע, התקיים השבוע במכון וולקני. עשרות רבות של חקלאים, מדריכים וחוקרים, באו לשמוע ולהשמיע על הניסיון המצטבר וההשלכות החקלאיות: על השיבוש בעשבים, על מחלות קרקע ומזיקי קרקע. לפי דבריו של רמי פולקו (פלח ותיק - רוחמה), "אדמות הארץ אולי קדושות אבל די מחורבנות", ומצדיקות טיפול נכון ומיטבי על מנת שיישאו פרי. מעל הכול ריחפה התובנה כי שמירה על משאב הקרקע והמרחב הכפרי כולו, יגנו על יכולתנו להבטיח יכולת ייצור מזון למשך דורות.


משוגע...


לא נורמלי, קיצוני, הפכפך – אלו מקצת ההגדרות למזג האוויר הפוקד אותנו. אביב נוראי כזה – לא זכור. נזקי החימצה מברד, סופה ושרב גדולים מאד. בשבוע הבא תתקיים ישיבה של א.ע. הפלחה עם המדריכים בכדי ללמוד את היקף הבעיה וחומרתה,  ולעמוד מול ה.ק.נ.ט על זכויות המגדלים לפיצוי הוגן.


"מעץ תפוח – לא נופל אגס" , כלומר: אין הפתעות בחיים (ד. קצב)


לדוד קצב, מנכ"ל אסיפי-בר, ראייה רחבה ומקיפה על חקלאות הגד"ש בכלל ועל הגרעינים פרט.


להשקפתו מצויה החקלאות "המסורתית" עדיין במצב טוב. אחוזי רווח מהמחזור גבוהים


בהשוואה לתעשייה. אלא, שהאתגרים גדולים וכאן נחשפות נקודות תורפה. המרכזית היא,


חוסר היכולת של החקלאים להתארגן, לתכנן היקפים, להגיע להסכמות ולעמוד בהן. תכנון, שכה נחוץ ליציבות. אולם, האתגר הגדול העומד לפתחנו הוא המחסור באנשים. צעירים שיראו בחקלאות  מקום עבודה ודרך חיים.


עוד על תפוחים ואגסים...


השבוע ויתרתי על הזכות לעמוד על הבמה במכללת ספיר, בטקס קבלת תואר ראשון בהצטיינות יתרה. זאת עבור זכות גדולה יותר. להיות נוכח באוניברסיטת בן-גוריון, בטקס קבלת תואר ראשון בכימיה לבתי, שחר, ב... הצטיינות יתרה. בניגוד לנאמר לעיל, זאת אולי ההוכחה שלפעמים גם מעץ תפוח....  נופל אגס.


חודש האישה הבינלאומי


החודש הקרוב הוא זמן הנשים. בחודש הזה (כמו רוב חודשי השנה) נשותינו הופכות למלכות. בתקופה קסומה זו נעשה כל שיבקשו (כמו תמיד): נפנה את האשפה, נשטוף כלים, נכבס, נגהץ, נעשה חלונות, נחליף מצעים, נקלח הילדים, נשכיב לישון, נכין סנדוויצ'ים בבוקר, נלך לאספות הורים ואפילו נגיש קפה של בוקר למיטה.


22 שעות ביממה, למשך חודש ימים, נעמוד בהכנעה לכל בקשה, הוראה ופקודה.  רק.. תנו לנו שעתיים ביום!!


להתייחד במקדש המעט שלנו- הסלון, מול הטלוויזיה, לצפות במונדיאל. למי ששכח או לא רוצה לזכור:


מתחיל היום 14/6 ומסתיים ב 15/7. אחר כך – חזל"ש (חוזרים לשגרה). אגב, קיבלתי לא מעט הצעות לאמץ קבוצה, כגון, הוואי. רק שהיא לא בדיוק הגיעה למונדיאל. אבל למה להיצמד לרשימות קיימות.  ממשיך לחפש...


תכנית לימים הקרובים


פורום פקחים – יום ב' 18/6, 13:30


כנס חירום קיצוץ מים וטרור חקלאי – יום ג' 19/6, מכללת ספיר 09:00


                                                                                                                                  שבת שלום       


העתקת קישור


צומת ראם (מסמיה) • ד.נ. שקמים • 79813 • טל. 08-8611888 • פקס. 08-8611880