מגדלי דרום - ד"ש שבועי

ש"ד                                                                            


 הדרכת מטעים פגשנו השבוע את חגי שניר, מנהל שה"מ הנכנס ושוקי קנוניץ, מנהל אגף הפירות. משה ברוקנטל, איל מוצ'ן ואנוכי, פרסנו בפניהם את התארגנות מגדלי המטעים במגדלי הדרום והתמיכה לה אנו זקוקים, במסגרת תוכנית מיקוּר חוץ שמפעיל המשרד. האגף מחליף דור. רבים ממדריכיו פורשים לגמלאות ומעט צעירים תופסים מקומם. חגי מגדיר את התקופה הקרובה כזמן "לבניין הכוח" ורואה במיקוּר החוץ, ככלי להשלמת פערי הדרכה ולהכשרת צעירים. להבטחתו, תיבדק האפשרות להאריך את המכרז למיקור חוץ במטעים באזורנו, ע"מ שנוכל להשתלב. לא חסכתי מחגי גם את חוסר הצדק במניעת הכללתנו בזכאות למיקור חוץ בגד"ש. חגי הוזמן לבקר אצלנו ולראות מקרוב את העשייה במגדלי הדרום.


סיכום כותנה 2019 – לכאורה... עוד כנס. אבל לא. כאזור גידול הכותנה הגדול בארץ, היה זה כנס סיכום מכובד ומכבד. הישגי המגדלים ביבולי הכותנה הגבוהים, ראויים להערכה, ואיכות הניפוט ראויה לכל שבח. מיקי לזר (יו"ר משקי הדרום), מורדי ונטורה (יו"ר מ. הכותנה) ואורי גלעד (מנכ"ל מ. הכותנה), ברכו את המשתתפים, את ההישגים תוך מבט לעתיד לבוא. מושי צו'לק, איתן סלע, אריה בוסק, מתניה צונץ ומיכל אקסלרוד, הציגו את סיכום העונה, מבט משווה וגם, מה קורה מעבר לים. הרצאתו של ד"ר צבי ברק, על מצויינות אישית ועסקית, היתה מלאת הומור והרבה חומר למחשבה. הגדיר את 5 המיומנויות המרכזיות, בנתיב הקריטי באמנות ההתנהגותית: אסטטיקה המשדרת איכות, שפת הגוף המלווה את המילים כמו מנגינה, תרגום החשיבה לביטוי מילולי, רגישות מצבית ואיזון אישי תפקודי, משמעו שמירה על בריאות הגוף והנפש. הברכות למשתתפים, התודות לצוות המדריכים, אנשי מ. הכותנה, למארחים- משואות יצחק, ותודה גדולה  לרינה, על ההפקה כולה. 


 


 


יום פתוח ערבה – מזה שנים הפך "יום פתוח ערבה" (מו"פ ערבה תיכונה וצפונית) – לתערוכה החקלאית הגדולה בישראל. מאות חברות ישראליות מציגות מוצרים חקלאיים, על פני שטח תערוכה נרחב: מיכון, השקיה, דישון, זרעים, פתרונות השקיה, מערכות טכנולוגיות תומכות ועוד ועוד. לכך תוסיפו ביגוד, אביזרי ספורט, עבודות יד, מאכלים ו....עשרות אלפי אנשים הממלאים את התערוכה. חגיגה אמיתית. מעצמה חקלאית. ביציאה מהתערוכה פגשתי בחקלאי פרטי, בעל שנות וותק רבות בחקלאות, האומר לי בעצב גדול, "... זו שירת הברבור...בעוד מספר שנים כבר לא תהיה חקלאות בישראל...". אולי הוא מגזים, מקצין, רואה שחורות, נביא זעם. אבל אסור להתעלם!


החקלאות הישראלית חייבת להילחם בכל גזרה המוטלת עליה ובמקביל להציג תוכנית אסטרטגית לחקלאות 2050 ו 2100. כפי שהתבטא עמית בן-צור (מנכ"ל מכון יסודות), צריך להרוג יתוש, יתוש, ובמקביל לייבש את הביצה.


אגורות בודדות – "עיגול לטובה" היא עמותה ללא מטרות רווח, הפועלת לשיפור החברה הישראלית באמצעות תרומה של מספר אגורות בכל קנייה, כך שסך כל התרומות יצטברו לסכום היכול לעשות שינוי. לאחר הרישום, כל קנייה בכרטיס אשראי, סכום הקנייה יתעגל כלפי מעלה, לשקל הקרוב והאגורות יתרמו לעמותות רשומות לפי בחירתך. כך עזרתי, להפוך  סכום של כ 4 ₪ בחודש, ל 12,061,529 ₪ בשנת 2019. תוך 9 שנים עלה מספר המעגלים מ 9389 ל 327,342. כנסו לדוח השנתי של עיגול לטובה, וראו את הטוב. איך אגורות בודדות עושות שינוי גדול.


ט"ו בשבט מיוחד בהראל כותבת אלה יהב-באואר, "... זה היה טו בשבט מיוחד. היה מרגש לשמוע על חווית השריפה בהראל, על הקשיים והאתגרים הניצבים בפני הקהילה. התרגשתי לשמוע את התודה שלהם.... והתחושה החזקה שהם חלק ממשהו גדול – מהארגון, מהתנועה. לא תאמינו אבל היה כייף להתבוסס בבוץ ולטעת עצים בשכונה החדשה. אחד התושבים (עדו אדלר) שביתו נשרף, אמר לנו שתרומה זה חשוב, אבל יש משמעות מיוחדת לנטיעות שלנו היום. שמחתי להיות חלק...". מצדיע לגד"שניקים הרבים, בנות ובני המצווה מקבוצת ליצ'י (קיבוץ רעים) ואנשי הארגונים שלקחו חלק בנטיעות. תודה גדולה לחברי הראל שנתנו לנו את ההזדמנות ותודה מיוחדת  למיכה אמיר (מנכ"ל משקי-דן) שחלם, האמין ודחף לביצוע. 


 


 


 


 


 


                                                                                                                                                                                


                                                                                                                                                                               שבת שלום


                                                                                                                                                                                  


 


 


דברים לסיכום עונת הכותנה 2019


 


ברוכים הבאים!


מן הסתם נדבר היום על כותנה. סיכום עונה. מאפיינים, איכויות, השוואות, איך היה פעם ואיך היום? ושאלת השאלות, מה יהיה מחר?


אני בוחר לדבר על משהו אחר. עליכם, עלינו. על מגדלי הדרום. בכנס BCI בקמבודיה, פרסתי בפני המשתתפים את ההתארגנות שלנו. שם הראיה מתחדדת. בחושך, אלומת האור חושפת פעולה או אירוע. אבל כאשר מדליקים את כל האורות באולם, פתאום נוכחים שיש כאן משהו הגדול מסך חלקיו. התארגנות מגדלי הדרום היא שילוב של: מערכת הדרכה מרכזית, פגישות פורומים מקצועיים, סיורים, כנסים, דפי מידע, שיתוף מידע, יצירת ידע, אינטגרציה עם מערכות עוטפות, גיבוש חברתי, אחריות הדדית, מעורבות בחברה. כל אלו הן התמהיל ממנו מורכבת התארגנות החקלאים שלנו. בכנות ובצניעות אומר שיש לי זכות גדולה להיות אתכם.


                     אבל יש משהו גדול מכך.... לפני שנה בכנס הכותנה עמדנו בכפר עציון. סיפורו של הגוש הוא גם סיפורה של משואות יצחק, שהוקמה מחדש על ידי חבריה שחזרו מן השבי הירדני. ציינתי אז שאנו במעשה החקלאי היום יומי מציירים את דמותה של המדינה. ציור ערכי המשלב ציונות התיישבות וחקלאות.


בעשורים האחרונים משהו נסדק. האתוס החקלאי מתפורר. המדינה איננה רואה עוד את החקלאות כאבן יסוד בעוצמתה. לעיתים אנו מצוירים כאבן נגף.


                     תגידו שאני הוזה, חולם או תמים. למרות זאת אני מאמין שעוד יבואו ימים אחרים. ימים בהם תקבע דמותה של החקלאות בישראל לנוכח הצרכים הקיומיים של המדינה. או אז תחזור ההבנה וההכרה, לא רק בזכותה של החקלאות להתקיים, אלא בחובתה להתקיים: בשמירה על אדמות המדינה, שירטוט גבולותיה וביטחון מזונה. עד אז, כולנו חיילים בשדה הקרב הרעיוני והערכי של החקלאות. האתוס של קודקודי המשולש: ציונות-התיישבות-חקלאות לא מת, הוא רק... נח.


                     ואנחנו, כאשר נשכִּים קום לעת זריחה ונשוב הביתה בשעת שקיעה, נזכור שכל זה לא היה מתאפשר לולא הבנים ששילמו בחייהם.  אנו מקדישים כנס זה לזכרם של האחים עמרם ויוחנן בן-חורין בני כפר מנחם שנפלו באותו היום, 6.6.1967, במלחמת ששת הימים. יהי זכרם ברוך.


 


                                                                                                                                                                  אורי לוי


                                                                                                                                                              מגדלי הדרום


העתקת קישור


צומת ראם (מסמיה) • ד.נ. שקמים • 79813 • טל. 08-8611888 • פקס. 08-8611880